COVID-19: Japonya ekonomiyi canlandırmak için 300 milyar dolarlık yeni planlar açıkladı

COVID-19: Japonya ekonomiyi canlandırmak için 300 milyar dolarlık yeni planlar açıkladıTOKYO: Tüketici harcamaları, Japonya'nın nispeten düşük enfeksiyon sayılarına ve hastalık salgınından ölenlere rağmen, 2015'ten bu yana ilk ekonomik gerilemeye yol açarak yavaşlamaya başladı.

Buna karşılık, Başbakan Shinzo Abe'nin kabine, daha küçük işletmeler için sübvansiyonlar ve sağlık çalışanlarına nakit dağıtımı da dahil olmak üzere 31.91 trilyon yen'lik (296 milyar $) ikinci bir istisnai bütçe kabul etti.

Tahvil çıkararak elde edilecek nakit, 117 trilyon yen değerinde mücadele eden işletmeler için kurtarma programlarının ve kredilerin finanse edilmesine de yardımcı olacak.

Geçen ay yürürlüğe giren bir başlangıç ​​teşvik paketiyle birleştirildiğinde, kredi planları dikkate alındığında Japonya'nın toplam tedbirleri 230 trilyon yen.

Abe Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Bu dünyanın en büyük paketinin GSYİH'nın yüzde 40'ına eşdeğer olmasıyla, yüzyılda bir kez yaşanan krizle Japon ekonomisini koruyacağız." Dedi.

Milletvekillerini önlemleri parlamentodan hızlı bir şekilde geçirmeye teşvik ederek, "Zor durumlarda insanlara yardım sunmamız son derece önemlidir." Dedi.

Teşvik paketinin bir kısmı, ülkedeki her yetişkine ve çocuğa 100.000 yen (930 $) vermeyi içerir.

Diğer kurtarma tedbirleri arasında küçük şirketlerin kira ödemesine yardımcı olan sübvansiyonlar, sağlık çalışanlarına verilen hibeler ve ilaç ve aşı geliştirilmesine yardımcı olan hibeler bulunmaktadır.

Maliye Bakanı Taro Aso, kabineye bütçeyi onayladıktan sonra 2008 mali krizini tetikleyen ABD yatırım bankasının çöküşüne atıfta bulunarak, "Lehman şokundan daha ciddi bir kriz için kendimizi desteklemeliyiz," dedi.

"Kamu harcamalarını cesurca artıracağız ve ekonomiyi canlandıracağız. İşleri ve işleri koruyacağız" dedi.

Japonya Salı günü itibariyle 16,651 koronavirüs enfeksiyonu ve 858 ölüm kaydetti - bu da diğer küresel sıcak noktalarda görülen ücretlerin bir kısmı.

Ancak enfeksiyonlardaki ani artış, Abe'yi ülke çapında acil bir durum ilan etmeye teşvik etti ve bölge yöneticilerine insanlardan içeride kalmalarını ve işletmelerin kapanmasını istemelerini sağlama gücünü verdi.

Başbakan, acil durum bildirisini bu hafta kaldırdı ancak Çarşamba günü ülkenin tamamen normale dönmesinin "oldukça uzun zaman alacağını" söyledi.

Post a Comment